POSZLYKONIEPOBETONIE

Wzrok
Konie mają bardzo duże oczy i widzą dobrze zarówno w dzień jak i nocą. Oczy konia są umieszczone po bokach głowy, dzięki czemu zwierzę obejmuje wzrokiem prawie cały horyzont. Na to, co się dzieje przed nim, koń patrzy dwuocznie. Ci się dzieje z boku, dostrzega jednym okiem. Koń może więc widzieć jednocześnie dwa obrazy.
Rada
Jeśli podchodzisz do konia z boku ku przodowi, koń cię nie widzi. Powinnaś odezwać się do niego spokojnym tonem i zaczekać, aż na ciebie spojrzy
Słuch
Uszy końskie są poruszane wieloma małymi mięśniami. Są tak ruchliwe, że każde z nich niezależnie może obrócić się 180. Dzięki temu koń może odbierać dźwięki z dwóch kierunków jednocześnie. Słuch koni jest znakomicie wykształcony, dlatego są one tak wrażliwe na hałas. Słyszą one tony wyższe ja i niższe od słyszalnego przez człowieka. Dlatego powinnaś przemawiać do konia spokojnym i cichym głosem. Uszy zdradzają także, co koń akurat szczególnie interesuje. Kiedy koń kładzie uszy, oznacza to, że boi się lub jest zły. Nie podchodź blisko, bo może cię kopnąć bądź ugryźć. Jeśli strzeże uszami do przodu i do tyłu, jest w dobrym nastroju i interesuje się otoczeniem.
Węch
Konie mają dobry węch. Zarówno wrogów jak i przyjaciół rozpoznają po zapachu. W ten sposób klacz rozpoznaje swoje źrebię, a źrebię- swoją mamę. Jeśli koń czuje jakieś specjalnie interesujący zapach, podnosi głowę, unosi górną wargę i silnie wciąga powietrze. Wygląda to jak szczerzenie zębów, ale jest wietrzeniem.
Rada
Jeśli koń cię, nie zna pozwól mu się spokojnie obwąchać
Czucie
Wokół nozdrzy, na dolnej wardze i przy oczach ma rozmieszczone włosy czuciowe. Dzięki tym włosom może badać swe otoczenie z dużą dokładnością. W ciemnej stajni koń czuje się zupełnie pewnie i nawet całkiem ślepe konie nie boją się. Za pomocą włosów czuciowych na pysku koń wybiera paszę. Włosy wokół oczu chronią je przed zranieniem. Są one bardzo wrażliwe dla zwierząt i nie powinno się ich usuwać. W poznawaniu środowiska ważną rolę spełnia także skóra. Konie, które czują do siebie sympatię, gryzą się i ocierają o siebie wzajemnie. Takie kontakty z towarzyszami są dla nic koni bardzo istotne. Ponieważ są one dużo większe i silniejsze niż ty, nie możesz pozwalać, aby cię któryś gryzł czy potrącał. Postaw sprawę wyraźniej i zawstydź konia. Powinien on uznać, że człowiek zajmuje wyższe miejsce w hierarchii. Sympatię okazuje się przez głaskanie, klepanie i tonem głosu. W ten sposób nauczy się, że ludzie zachowują się inaczej niż jego pobratymcy. W takiej sytuacji zachowuj się zawsze tak samo i jednocześnie. Tak zdobędziesz szacunek konia.
Smak
Smak służy koniom do rozpoznawania roślin dla nich jadalnych i niejadalnych. Na ogół konie wolą smak słodki od gorzkiego. Odpowiada im również smak kwaśny, dlatego bardzo lubią jabłka. Niektórym wierzchowcom odpowiada smak rdzewiejącego metalu, który ludzie uważają za niemiły. Nie wolno się jednak zdawać na instynkt koni, gdyż czasami (np. gdy dokucza koniowi głód) on zawodzi. Niektóre bowiem rośliny tracą swój niemiły smak po zerwaniu. Koń może się zatruć zieleniną podawaną mu przez „uprzejmych znawców” koni.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl